• V čem jsou
  naše doplňky lepší
  než konkurence
   
 • Při nákupu
  nad 900 Kč
  doprava zdarma
 • 100% kvalita
  S hrdostí vyrobeno
  v česku

CORDYCEPS SINENSIS - vzácná houba

On:

CORDYCEPS SINENSIS

Cordyceps je vzácná houba, která roste v horách Asie – v Nepálu, Tibetu a Číně.

Cordyceps je vzácná houba, která roste v horách Asie – v Nepálu, Tibetu a Číně.

V přírodě ho roste více než 680 druhů. Nejznámější z nich je Cordyceps sinensis. Používá se v tradiční čínské bylinné medicíně jako přírodní léčivý prostředek více než 2000 let.

První zmínky o něm se datují do období kolem roku 650 p. Kr., kdy byl pozorován jeho účinek na aktivitu a odolnost jaků na vysokohorských pastvinách. Císařská dynastie Čching už Cordyceps používala cíleně k léčebným účelům. A to například k léčbě neduhů ledvin a plic, obnově fyzických sil a imunitního systému a také k omlazení a posílení sexuální energie.

Přirozeným prostředím houby Cordyceps sinensis jsou horské oblasti severozápadní Číny v nadmořské výšce 3–5000 metrů. Klimatické podmínky jsou zde velmi drsné, s průměrnými ročními teplotami 0,2–0,8 °C, vlhkostí vzduchu 50–70 % a sněhovou pokrývkou po 140–286 dní ročně.

Cordyceps obsahuje různé biologicky aktivní látky, mezi které patří polyaminy, peptidy, 77 mikro- a makro- prvků, vitamíny B1, B2, B12, E a K, všechny esenciální aminokyseliny, glutamát, L-tryptofan, L-arginin a lysin, d-manitol, deriváty ergosterolu a alkaloidy. Cordyceps obsahuje také 80 typů enzymů (včetně koenzymu Q10), mastné kyseliny (hlavně olejovou, linolovou, palmitovou a stearovou) a steroly. Farmakologické účinky cordycepsu jsou především důsledkem přítomnosti biologicky aktivních polysacharidů, nukleosidů a cyklosporinu. Polysacharidy v cordycepsu mají řadu vlastností: CS-F30 snižuje hladinu krevního cukru (hypoglykemický účinek) a tuku (účinky snižování hladiny lipidů); CS-81002 je imunostimulátor, polysacharid stimulující imunitní systém s ochrannými účinky při ozáření  a protirakovinnými účinky.

Během posledních 20 let sledujeme ohromný rozsah léčebných aplikací cordycepsu, který je také stále více zkoumán pomocí moderních vědeckých metod.

CORDYCEPS SINENSIS – vliv na plíce a dýchací cesty

Podle tradiční čínské medicíny působí Cordyceps na ledviny, játra a plíce. Hovoříme o tzv. tropismu (tj. orientaci, nebo zaměření, směrem k určitému orgánu).

Čínská medicína vnímá Cordyceps jako prostředek pro posílení plic.

Často bývá nasazován při výskytu respiračních potíží a při nemocech dýchacích cest. V těchto případech má napomoci podpoře imunity, napomáhat při chřipce a nachlazení, proti kašli a ucpanému nosu.

Praktici tradiční bylinné čínské medicíny sahají při Cordicepsu i v případě zánětu průdušek, zánětu plic, k jejich zklidnění, nebo při léčbě únavy.

Všechny tyto účinky Cordycepsu se ocitly i v zorném poli pozornosti klasické západní medicíny.

Zkoumání vlivu a působení Cordycepsu se věnuje řada klinických studií.

Jejich závěry poukazují na pozitivní vliv kombinace Cordycepsu s antibiotiky v případě onemocnění dýchací soustavy. Konkrétně byly popsány účinky Cordicepsu při zánětu průdušek a plic, rozedmě plic, otoku plic, rozedmě a dušnosti, nebo při léčbě astmatu. Zde byl zjištěn a pozorován protizánětlivý účinek Cordycepsu.

Stejně tak při mírnějších typech onemocnění dýchací soustavy, jako jsou kašel, rýma, nachlazení a chřipka.

V rámci další klinické studie byl sledován vliv Cordycepsu na léčbu astmatu. Jeho nasazením a spolupůsobením došlo k poklesu četnosti astmatických záchvatů.

Jednou ze základních složek Cordycepsu je cordycepin. Jedná se o nukleosin známý svým vlivem na buněčnou smrt a omezování rakovinných vlastností. Závěry klinické studie, zaměřené na vliv Cordycepsu na nádorová onemocnění poukazují na jeho protinádorový vliv, a to zejména ve vztahu vůči Lewisovu plicnímu karcinomu a buňkám melanomu B16.

Dosavadní výsledky zkoumání vedou k předpokladu, že využití Cordycepsu v péči o zdraví celé dýchací soustavy (plic a dýchacích cest) může být velmi široké a všestranné.