Změny ročních období mohou být pro lidský organismus velkou zátěží. Změna probíhající v přírodě, délka dne a změny teploty bývají pro některé lidi zpočátku obtěžující. Vlivem klimatických změn je u nás klasické předjaří čím dál tím méně obvyklé. Dynamické změny ročních období mohou u citlivějších jedinců, jako jsou lidé trpící hypertenzí, revmatismem nebo astmatem, způsobit únavu a vyčerpanost organismu. Takový stav se běžně nazývá syndromem jarní únavy.
Charakteristickými znaky jarní únavy jsou:
- snížená imunita (časté virózy),
- zhoršená koncentrace,
- spavost,
- snížená chuť a motivace k práci,
- únava,
- bolesti hlavy,
- poruchy chuti k jídlu,
- poruchy spánku,
- podrážděnost,
- smutek,
- depresivní nálada
- úzkost.
Pamatujte však, že všechny výše uvedené příznaky nejsou specifické a mohou být příznakem probíhajícího onemocnění. Adaptace na změnu ročního období může trvat 1 až 2 týdny v závislosti na citlivosti jedince. V případech, kdy příznaky přetrvávají, stojí za zvážení konzultace s lékařem a provedení diagnostických testů k vyloučení závažných onemocnění např. cukrovky, hypertenze nebo onemocnění štítné žlázy.
Jak posílit oslabené tělo?
Nejúčinnějším způsobem, jak se vypořádat s příznaky jarní únavy, je dodržovaní zdravé výživy. Jídla bohatá na zeleninu, ovoce, ořechy, celozrnné výrobky a tučné ryby pomohou očistit tělo od toxinů po zimě. Během této doby byste se měli vyhýbat průmyslově zpracovaným potravinám, rychlému občerstvení, sladkostem, smaženým jídlům a stimulantům. Jarní zelenina, která se začne objevovat v obchodech, bude ideálním řešením pro zajištění správného množství vitamínů a minerálů. Je vhodná doba na zelené koktejly na bázi brukve zelné, špenátu, petržele nebo salátu, které zlepší vaši imunitu a pohodu. Vyvážená strava pomůže vyrovnat se s nepříjemnými příznaky a zároveň zlepší váš vzhled, pozitivně ovlivní stav vaší pokožky, vlasů a nehtů. Důležitá je také správná hydratace. Na jarní únavu se nejlépe hodí voda, ovocné šťávy a zelený čaj.
Sport a jarní únava
Fyzická aktivita je neocenitelným spojencem v boji s příznaky únavy. Plavání nebo každodenní procházky budou mít velký vliv na vaši kondici, krevní oběh, dýchací kapacitu a celkovou pohodu. Cvičení, zejména venkovní, podporuje tvorbu endorfinů a lepší fungování organismu. Zkuste to po vzoru Japonců, kteří si příznaky únavy léčí procházkami v lese.
Jak na jaře posílit imunitu?
Mimořádně oblíbené jsou doplňky stravy, tedy komplexy či jednotlivé vitamíny a minerály, které doplňují případné nedostatky a podporují fungování celého těla. Pokud trpíte podrážděností, úzkostí, smutkem a špatnou koncentrací, vyplatí se sáhnout po vitamínech skupiny B, hořčík pomůže se svalovými křečemi, zinek zabrání nadměrnému vypadávání vlasů, železo pomůže při záchvatech únavy. Nejdůležitějším vitamínem v boji proti jarní únavě je vitamín D. Jeho nedostatek, který je v České republice velmi častým jevem, se projevuje oslabením imunity, nespavostí, nechutenstvím a celkovým oslabením organismu. Vyplývá to ze zeměpisné polohy naší země a omezeného přístupu ke slunečnímu záření, které je zodpovědné za tvorbu vitaminu D. Proto je suplementace vitaminu D tak důležitá, zejména na podzim a v zimě. Užitečné budou také omega-3 mastné kyseliny, vitamín C a vitamín A.
Další způsoby, jak pomoci oslabenému tělu
Při řešení příznaků jarní únavy byste měli pamatovat i na dostatečný spánek, snížení stresu a nepřetěžování se. Zkuste sedět v tichu alespoň deset minut denně bez televize nebo telefonu. Mnoho lidí si chválí meditaci jako účinný způsob, jak zmírnit nepříjemné příznaky. Meditace snižuje stres, působí proti zánětu a pomáhá dosáhnout rovnováhy a přijetí sebe sama. Pečujte o svůj vzhled, vytvořte si v koupelně malý wellnes koutek a relaxujte ve vaně s vonnými solemi a regenerační pleťovou maskou. Lidé, kteří mají rádi zahradničení, by se měli své vášni oddávat co nejčastěji, protože kontakt se zemí stimuluje neurotransmitery v mozku zodpovědné za pocit štěstí.
Jak o sebe po zimě pečujete vy? Spojte se s námi přes Facebook nebo Instagram a napište nám.