Tuky patří, vedle sacharidů a bílkovin k základním makroživinám v naší stravě. Bohužel kvůli ne zcela správným informacím velmi často omezujeme jejich příjem ve stravě, a to je chyba. Hubnutí, hypertenze a vysoká hladina cholesterolu vedou mnohé z nás k omezení jejich příjmu. Tuky jsou spojovány s negativním dopadem na naše zdraví, zejména na kardiovaskulární systém. Snížením obsahu tuků ve stravě nejčastěji zvyšujeme množství přijímaných sacharidů a zdravotní problémy nemizí, ba co víc, zesilují. Závěr může být jen jeden – za běžné zdravotní problémy nejsou zodpovědné tuky, ale sacharidy.
Dostatek tuku v dietě – cesta ke zdraví
Základem tradiční stravy jsou sacharidy. Jejich konzumace však působí v těle skutečnou zkázu. Pokaždé, když jíme sacharidy, slinivka břišní uvolňuje inzulín. Tento hormon snižuje hladinu glykémie a nás rychle přepadne pocit hladu. Trend konzumace 5-6 jídel denně (namísto pouhého jídla, když máme hlad) podporuje neustále zvýšenou hladinu glukózy v krvi a neustálé uvolňování inzulínu. Postupem času se může vyvinout inzulinová rezistence, a to je už pouhý krok k cukrovce. Sacharidy navíc podporují nadváhu, protože inzulín je hormon, který podporuje přibírání na váze. Navíc jejich prozánětlivý účinek vede k rozvoji chronického zánětu, na který naše játra reagují zvýšenou syntézou cholesterolu. Za vznik hypercholesterolémie je zodpovědná nadměrná konzumace sacharidů, nikoli konzumace tuků.
Co se stane, když z tuků uděláte základ svého jídelníčku? Zbavíte se problémů s glykémií a znormalizujete hladinu cukru a inzulinu v těle. Srdci neublížíte. Neexistují žádná studie, která by potvrdila vliv konzumaci tuků na vznik aterosklerózy, infarktu či hyperlipidémie, pokud se nejedná o trans-tuky. Konzumace přírodních tuků (nasycených i nenasycených), vám pomůže udržet správnou tělesnou hmotnost a normalizovat hladinu cholesterolu, krevního tlaku, zajistí zdravé srdce a zabrání rozvoji cukrovky 2. typu.
Jaké tuky jsou tedy nejlepší?
Jsou zdravé pouze nenasycené tuky?
Oblíbeným názorem je, že zdravé jsou pouze nenasycené tuky z rostlinných produktů. Jejich nejbohatším zdrojem jsou rostlinné oleje, ořechy a avokádo. Rostlinné oleje je však třeba používat s rozumem – do salátů se perfektně hodí za studena lisované, na smažení volte pouze oleje rafinované. Jde o něco méně hodnotné ekvivalenty olejů lisovaných za studena, které mají v důsledku průmyslového zpracování méně nenasycených mastných kyselin, vitamínů a antioxidantů. Jsou však ideální pro tepelné zpracování, protože mají vysoký kouřový bod. Tento termín označuje teplotu, při které se olej začíná rozkládat na volné mastné kyseliny a glycerol a ztrácí veškerou nutriční hodnotu.
Nejzdravějším olejem je řepkový olej, má výborný poměr omega 3 ku omega 6 a jeho rafinovaná verze má vysoký kouřový bod. Olivový olej, považovaný za nejzdravější, je vhodný pouze pro konzumaci za studena. A co třeba známý kokosový olej? Obsahuje spoustu nasycených mastných kyselin se střední délkou řetězce, které nejsou metabolizovány v játrech, ale slouží přímo jako zdroj energie pro svaly.
A co živočišné tuky?
Živočišné tuky jsou v poslední době tak trochu upozaděny. Na sádle nebo másle už dnes skoro nikdo nesmaží. Je to dobře? Vlastně ani ne, ukázalo se totiž, že máslo je jedním z nejzdravějších tuků. Při jeho použití k přípravě pečiva je mnohem zdravější než rostlinný margarín, který je plný ztužených tuků. Na smažení je ideální přepuštěné máslo (Ghí). Sádlo je také velmi zdravé. Výborně snáší vysoké teploty a nevytváří velké množství volných radikálů a karcinogenních sloučenin. Nemusíte se bát cholesterolu, který sádlo obsahuje. Konzumace i velkého množství tohoto tuku nezvýší jeho hladinu v krvi, protože je následně využíván ke stavbě buněčných membrán. Neexistují žádné spolehlivé studie prokazující rozvoj hypercholesterolémie po konzumaci živočišných tuků. Pamatujte, že za to jsou zodpovědné sacharidy.
Nevyhýbejte se ani tukům obsaženým v mléčných výrobcích. Všechny light výrobky jsou vysoce zpracované potraviny, ve kterých je nedostatek tuku kompenzován vysokým obsahem cukru a syntetickými přísadami, které mají příznivý vliv na konzistenci a chuť výrobku. Suma sumárum – spřátelte se s tuky, nejen rostlinnými, ale i živočišnými. Nevyhýbejte se tučnému masu ani rybám, pečivo namažte máslem nebo drceným avokádem. Pokud možno vyhněte se margarínům. Smažte na přepuštěném másle, sádle nebo řepkovém oleji. A užívejte si skvělého zdraví s tuky v dietě.